Hahne Ökoplast 1K 20B

Bilgi talep formu için tıklayın
     
Su İzolasyonu
 
Temel ve perdelerin yalıtımında kullanılan, solvent içermeyen, polistren dolgulu, çatlak kapatıcı, tek veya çift komponentli, bitümlü kalın kaplama

ÖZELLİKLER

ÖKOPLAST 1K 20B polistren dolgulu kalın katman yalıtımı için bitüm bazlı bir yalıtım maddesidir. Seçime bağlı olarak 1 veya 2 komponentlidir. Alışılmış yer altında oluşan aşındırıcı maddelere ve yer altı sularının yüküne karşı dirençlidir.

- Pratik, kokusuz

- Esnek

- Çok sağlam 

- Politren dolgulu

- Kolay uygulanır

- DIN 18195'e uygundur

 

UYGULAMA

ÖKOPLAST 1K 20B toprak temaslı yüzeylerin neme, birikmeyen sızıntı sularına, basınçsız sulara [Çatılarda / ıslak mekanlarda], su birikintilerine ve dikey ve yatay dış ve iç mekan yüzeylerinde basınçlı sulara karşı yalıtım içindir. Duvar bağlantılarının beton zemin plakarında ve beton plakaları üzerinde ve yapı parçalarının darbe alabilecek derzlerinde yüksek oranda suya direnç sağlar. 

Yalıtım, koruma ve drenaj plakalarında yapıştırıcı olarak kullanılabilir. Sıvasız duvarlarda, beton, sıva ve temizlenmiş eski bitümlü yalıtımlarda.

 

UYGULAMA ALANLARI

- Bina bodrumları 

 - Yer altı otoparkları

- Perde duvarlar

 

TEKNİK BİLGİLER

Ambalaj : 30 litre

Yoğunluk : Yaklaşık 0,65 kg/l

İşlem ısısı : +5°C ile +35°C arası

Yoğuşma noktası [R+K] : > 100°C

Çatlama esnekliği : Yaklaşık % 120

Azami çekim direnci : Yaklaşık 0,25 N/mm2

Çatlama kapatma - Doku eki olmadan : > 2 mm +4°C de

Geçirimsizlik 

- AIB kapsamında kontroller  :   > 0,5 bar / 8 saat

- DIN 1048 kapsamında kontroller : > 5,0 bar / 3 gün

Çatlak kontrolü DIN 18195 : > 0,75 N/mm2

Sertleşmiş ve yük kaldırabilir durum : 3 gün sonra

Sertleşmiş ve yük kaldırabilir durum ÖKOPLAST Plus 55Z ile : 2 gün sonra

 

DIN 18195 UYARINCA ASGARİ TÜKETİM

Kazıma mala işlemi : 1 - 2 l/m2

Zemin nemi ve birikinti oluşturmayan su : 3,6 l/m2

Basınç oluşturmayan su [Çatı yüzeylerinde ve ıslak mekanlarda] : 3,6 l/m2

Birikinti oluşturan sular : 4,8 l/m2

Basınç oluşturan su : 4,8 l/m2

- İnşaat alanına bağlı olarak nemli tüketim miktarını 1 - 1,5 l/m2 arttırabilirsiniz (düzgün olmayan zeminlerden veya malzeme uygulanmasından dolayı:)

- Basınç oluşturmayan suya karşı gerekli yalıtım önlemlerinin alınması (sert şartlara maruz alanlarda) ve basınçlı suya, DIN 18195'e uymayan basınçlı suya karşı önlemlerin alınmasından ve yalıtım önlemlerinin alınmasından önce işveren ile konunun belirlenerek mutabakatın sağlanması gerekir.

 

ALT ZEMİN HAZIRLAMA 

Alt zeminlerin katı, taşımaya uygun, dondan korumalı, toz, kir ve harç atıkların temiz olması gerekir. IMBERAL Aquarol 10D tüm emici, mineral zeminlere hazırlık katmanı olarak sürülür veya püstürtülür. Tüketim yaklaşık 0,2 kg/m2. Alt zemin hafif nemli olabilir. Çalışma esnasında zemin ve yalıtım malzemesi arasına su girmemelidir, gerekirse INRASIT Poly -C1 54Z/-C2 55Z ara yalıtım için kullanılır. Yalıtım çalışmalarına başlamadan önce oyukların üzerine INTRASIT SM 54Z veya hızlı bağlama sağlayan üniversal mala macunu INTRASIT RZ1 55HSP uygulanmalıdır. Dilli mala kullanın. Taban üzerindeki artıları temizleyin. Kireç katmanlarını ve kirleri temizleyin. Eski, yapışmış bitümlü yalıtım malzemelerinin üzerinde temizleme işleminden sonra geçilebilir. 5mm'ye kadar açık derzleri ÖKOPLAST 1K 20B ile pürüzlendirme malası veya ince sıva ile kapatın. 5mm genişlikten itibaren derzlerin, kapatılmamış darbe derzlerini, harç ceplerini ve kırılmaları harç ile kapatın. Daha küçük derzler için bir ön işleme gerek yoktur. Derin gözenekler ve oyuklar nedeniyle beton içinde oluşan kabarcıları pürüzlendirme malası ie önleyin veya azaltın. Pürüzlendirme malasına başlamadan önce yalıtım çalışmasının iyice sertleşmiş olması gerekir. 

 

UYGULAMA ŞEKLİ

DIN 18195 - İnşaat yalıtımı DIN 1053 - Duvarcılık işlemleri / Tabana temas eden sentetik modifiye edilmiş bitümlü yalıtım kaplamaları uygulama ve planlama yönetmeliklerini dikkate alın.

1. ÖKOPLAST 1K 20B uygulamaya hazırdır. 

2. ÖKOPLAST 1K 20B 2 - komponentli kalın kaplama olarak uygulanırsa ÖKOPLAST Plus 55Z toz kompenenti kısıma ilave edilir ve karıştırma cihazı ile yavaş yavaş homojen bir şekilde karıştırılır.

3. Sürme işlemi düzleştirme malası, spatula veya Peristaltikpumpe PP 99 (peristaltik pompa) ile gerekli  katman kalınlığında uygulanır.

4. IMBERAL FAB 89ZH mevcut esneme derzlerinde ÖKOPLAST 1K 20B ile işleme tabi tutulur.

5. Çalışma aletlerini kullanımdan hemen sonra su ile temizleyin.

Dikey duvar yalıtımında temel yan yüzeylere kadar ve yaklaşık üst kenar alanlanının 30 cm üzerinde [Püskürtme suyu koruması] uygulayın. Bu alan sıvanacak ise, bu çeveleyen şerit öncesinden yalıtım macunları INTRASIT DS2 54Z, INTRASIT Poly C1 54Z / -C2 55Z veya IMBERAL RSB 55Z ile yalıtılır. Cüruflu duvarlarda yalıtım cüruf üzerine çekilerek suyun inşaat aşamasında içeri sızması önlenmelidir. Temel olarak bu yalıtm 2 kat olarak yapılması gerekir. DIN 18195 bölüm 4 ve 5 kapsamında yapılan yalıtım çalışmaları katman henüz korumamışken yapılması gerekir. Yük alan kısımlarda ilk konumda iyice kurumuş olmalıdır. Hareketli derzler IMBERAL FAB 89ZH ile kürekle kapatılmalıdır. ÖKOPLAST 1K 20B ile kenarlar yapıştırılır ve yüzey yalıtımı uygulanır. Derz bantlarının birbirine bağlanması bant plastiğinin sıtılması ve arkasından bant parçalarının yapıştırılması ile gerçekleşir.

 

 

 

Katalog indir
Teklif iste
Uygulama Talebi
Videolar

 

 


ORCAP YALITIM © 2012 • kullanım kosulları